Blockchain For Beginners: What Is Blockchain Technology? A Step-by-Step Guide

Updated on: July 5th, 2021
This content has been Fact-Checked.
Was ist Blockchain-Technologie

فناوری بلاکچین چیست؟ راهنمای گام به گام برای مبتدیان

[به روز شده - اسفند 01 2019]

آیا فناوری بلاکچین اینترنت جدید است؟

بلاکچین یک اختراع غیرقابل انکار است — زاییده افکار یک فرد یا گروهی از افراد شناخته شده توسط نام مستعار ساتوشی ناکاموتو. اما از آن به بعد، به چیزی بزرگتر تبدیل شده است، و سوال اصلی هر فرد می پرسد این است که: «بلاکچین» چیست؟

تکنولوژی بلاکچین با اجازه دادن به توزیع اطلاعات دیجیتال اما کپی نشده، ستون فقرات نوع جدیدی از اینترنت را ایجاد کرد. در اصل برای ارز دیجیتال ابداع شده، بیت کوین، (خرید بیت کوین) جامعه فن آوری در حال حاضر استفاده های بالقوه دیگر برای این فن آوری پیدا کرده است.

در این راهنما، ما قصد داریم برای شما توضیح دهیم که تکنولوژی «زنجیره‌ی بلوکی» چیست، و ویژگی‌های آن چیست که آن را بسیار منحصر به فرد می‌کند. بنابراین، ما امیدواریم که شما از این لذت ببرید، راهنمای بلاکچین چیست. و اگر شما قبلا می دانید چه بلاکچین است و می خواهید به یک توسعه دهنده بلوچین تبدیل شوید، لطفا آموزش در عمق بلوچین ما را بررسی کنید و اولین بلوچین خود را ایجاد کنید.

Understanding Blockchain

درک تکنولوژی بلاکچین

«Blockchain یک دفتر اسناد دیجیتالی فاسد از معاملات اقتصادی است که می تواند برنامه ریزی برای ضبط نه تنها معاملات مالی، بلکه تقریبا همه چیز از ارزش است.» - دان و الکس Tapscott، نویسندگان بلاکچین انقلاب (2016).

یک بلوچین، در ساده ترین شرایط، مجموعه ای از رکورد تغییر ناپذیر داده ها است که توسط خوشه ای از کامپیوترها که متعلق به هیچ یک از واحد نیستند مدیریت می شود. هر یک از این بلوک های داده (به عنوان مثال بلوک) امن و متصل به یکدیگر با استفاده از اصول رمزنگاری (به عنوان مثال زنجیره ای).

خب، چه چیزی در این مورد خاص است و چرا ما می گوییم که این صنعت قابلیت های مختل کننده را دارد؟

شبکه «بلاکچین» هیچ قدرت مرکزی ندارد — این تعریف یک سیستم دموکراتیزه شده است. از آنجا که این یک دفتر حسابرسی مشترک و تغییر ناپذیر است، اطلاعات موجود در آن برای هر کس و هر کس باز است. از این رو، هر چیزی که بر روی زنجیره‌ی بلوکی ساخته شده است، طبیعتاً شفاف است و هر کس درگیر در قبال اعمال خود پاسخگو است.

بلاکچین توضیح داده شده

یک «زنجیره‌ی بلوکی» هیچ هزینه تراکنش ندارد. (هزینه زیرساخت بله, اما هیچ هزینه معامله.) زنجیره‌ی بلوکی یک روش ساده و در عین حال هوشمندانه برای انتقال اطلاعات از A به B به شیوه ای کاملا خودکار و ایمن است. یک طرف به یک معامله، فرآیند را با ایجاد یک بلوک آغاز می کند. این بلوک توسط هزاران، شاید میلیون ها کامپیوتر در سراسر شبکه توزیع شده است. بلوک تأیید شده به یک زنجیره اضافه می شود که در سراسر شبکه ذخیره می شود و نه تنها یک رکورد منحصر به فرد بلکه یک رکورد منحصر به فرد با سابقه منحصر به فرد است. جعل کردن یک رکورد به معنای جعل کل زنجیره در میلیونها نمونه است. این تقریبا غیرممکن است. بیت کوین از این مدل برای معاملات پولی استفاده می کند، اما می توان آن را به روش های بسیاری دیگر بکار برد.

Blockchain is the most disruptive invention since the Internet itself

به یک شرکت راه آهن فکر کنید. ما خرید بلیط در یک برنامه و یا وب. شرکت کارت اعتباری برای پردازش تراکنش برش می گیرد. با بلاکچین، اپراتور راه آهن نه تنها می تواند هزینه های پردازش کارت اعتباری را ذخیره کند، بلکه می تواند کل پروسه بلیط را به بلوچین منتقل کند. دو طرف در معامله شرکت راه آهن و مسافر هستند. بلیط یک بلوک است که به یک بلاک چین بلیط اضافه می شود. همانطور که یک تراکنش پولی در بلاکچین یک رکورد منحصر به فرد، مستقل قابل اثبات و غیرقابل انکار است (مانند بیت کوین)، بنابراین بلیط شما می تواند باشد. ضمنا، بلاکچین بلیط نهایی نیز رکوردی از تمامی تراکنشها برای یک مسیر قطاری خاص است، یا حتی کل شبکه قطار، که شامل هر بلیت فروخته شده، هر سفری که تاکنون گرفته شده است.

اما کلید اینجا این است: مجانی است. نه تنها می تواند انتقال و ذخیره پول را ذخیره کند، بلکه می تواند تمام فرایندها و مدل های کسب و کار را جایگزین کند که به شارژ هزینه های کوچک برای یک معامله تکیه می کنند. یا هر معامله دیگری بین دو حزب.

این یک مثال دیگر است. مرکز اقتصاد فرفره Fivver 0.5 دلار را در یک معامله 5 بین افراد خرید و فروش خدمات پرداخت می کند. با استفاده از تکنولوژی بلوچین معامله رایگان است. پس، «فيور «ديگه وجود نداره. بنابراین خانه ها و هر نهاد تجاری دیگر بر اساس اصل بازار ساز حراج خواهد شد.

حتی ورودی های اخیر مانند Uber و AirBnB توسط تکنولوژی بلاکچین تهدید می شوند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطلاعات تراکنش را برای سواری یا اقامت شبانه رمزگذاری کنید، و دوباره یک راه کاملا امن دارید که مدل کسب و کار شرکت هایی را که تازه شروع به چالش کشیدن اقتصاد سنتی کرده اند، مختل می کند. ما فقط انسان میانه پردازش هزینه را قطع نمی کنیم، بلکه نیاز به پلت فرم بازی سازی را نیز حذف می کنیم.

از آنجا که تراکنشهای بلاکچین رایگان هستند، می توانید مقدار کمی را بپردازید، مثلا 1/100 سنت برای مشاهده ویدئو یا مقاله بخوانید. چرا باید اکونومیست یا نشنال جئوگرافیک پرداخت هزینه اشتراک سالانه اگر من می توانم در هر مقاله در فیس بوک و یا برنامه چت مورد علاقه من پرداخت. باز هم، به یاد داشته باشید که معاملات بلوچین هیچ هزینه معامله ای ندارند. شما می توانید برای هر چیزی در هر مقدار شارژ بدون نگرانی در مورد اشخاص ثالث کاهش به سود خود را.

بلاکچین ممکن است فروش موسیقی ضبط شده را دوباره برای هنرمندان با قطع شرکت های موسیقی و توزیع کنندگان مانند اپل یا Spotify سودآور کند. موسیقی که شما می خرید حتی می تواند در خود بلوچین کد گذاری شود، و آن را یک آرشیو ابری برای هر آهنگ خریداری شده است. از آنجا که مقدار شارژ می تواند بسیار کوچک باشد، خدمات اشتراک و جریان بی ربط خواهد شد.

این بیشتر می رود. کتاب های الکترونیکی را می توان با کد بلاکچین نصب کرد. به جای اینکه آمازون برش بگیرد، و شرکت کارت اعتباری که در فروش پول کسب می کند، کتابها به صورت کد گذاری شده پخش می شوند و یک معامله موفق زنجیره بلوکی پول را به نویسنده منتقل می کند و کتاب را باز می کند. انتقال تمام پول به نویسنده، نه فقط حق امتیاز ناچیز. شما می توانید این کار را در یک وب سایت بررسی کتاب مانند Goodreads انجام, و یا در وب سایت خود را. بازار آمازون پس از آن غیر ضروری است. تکرار موفقیت آمیز حتی می تواند شامل بررسی و سایر اطلاعات شخص ثالث در مورد کتاب.

در دنیای مالی برنامه های کاربردی واضح تر هستند و تغییرات انقلابی قریب الوقوع تر است. «زنجیره‌ی بلوکی» شیوه کار مبادلات سهام را تغییر خواهد داد، وام ها همراه است، و بیمه قرارداد. آنها حساب های بانکی و عملا تمام خدمات ارائه شده توسط بانک ها را از بین می برند. تقریبا هر موسسه مالی ورشکسته خواهد شد یا مجبور خواهد شد اساسا تغییر کند، زمانی که مزایای یک دفتر حساب امن بدون هزینه های معامله به طور گسترده ای درک و اجرا می شود. پس از همه، سیستم مالی بر روی گرفتن یک برش کوچک از پول خود را برای امتیاز تسهیل معامله ساخته شده است. بانکداران تبدیل خواهد شد مشاوران صرف، دروازه بان از پول است. Stockbrokers دیگر قادر به کسب کمیسیون و گسترش خرید/فروش ناپدید خواهد شد.

«بلاکچین» چگونه کار می کند؟

یک صفحه گسترده را تصور کنید که هزاران بار در شبکه ای از رایانه ها تکرار شده است. سپس تصور کنید که این شبکه به طور منظم به روز رسانی این صفحه گسترده طراحی شده است و شما درک اساسی از blockchain را دارید.

اطلاعاتی که در یک «زنجیره‌ی بلوکی» نگهداری می‌شود به صورت یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده و پیوسته آشتی داده می‌شود. این یک روش استفاده از شبکه است که مزایای آشکار دارد. پایگاه داده بلاکچین در هیچ مکان منفرد ذخیره نمی شود، به این معنی که رکوردهایی که نگه می دارد واقعا عمومی هستند و به راحتی قابل اثبات هستند. هیچ نسخه متمرکز از این اطلاعات برای یک هکر وجود ندارد که فاسد شود. به طور همزمان توسط میلیون ها کامپیوتر میزبانی می شود، داده های آن برای همه در اینترنت قابل دسترسی است.

برای رفتن به عمیق تر با قیاس صفحه گسترده گوگل، من می خواهم شما این قطعه را از یک متخصص بلوکچین بخوانید.

«روش سنتی به اشتراک گذاری اسناد با همکاری این است که یک سند Microsoft Word را به گیرنده دیگری ارسال کنید و از آنها بخواهید که آن را تجدید نظر کنند. مشکل این سناریو این است که قبل از اینکه بتوانید تغییرات دیگری را مشاهده کنید یا انجام دهید، باید منتظر بمانید تا زمانی که شخص دیگری با آن انجام نشود. پایگاه داده ها امروز اینطوری کار می کنند. دو صاحب نمی تواند خراب با همان رکورد در یک بار. که چگونه بانک ها حفظ تعادل و نقل و انتقالات پول؛ آنها به طور خلاصه قفل دسترسی (یا کاهش تعادل) در حالی که آنها را انتقال، و سپس به روز رسانی از طرف دیگر، و سپس دوباره باز کردن دسترسی (یا به روز رسانی دوباره) .با Google Docs (یا صفحات Google)، هر دو طرف دسترسی به همان سند در همان زمان، و نسخه واحد آن سند همیشه برای هر دو قابل مشاهده است. آن را مانند یک دفتر کل مشترک است, اما این یک سند مشترک است. بخش توزیع شده به بازی می آید زمانی که به اشتراک گذاری شامل تعدادی از مردم.

تصور کنید که تعداد اسناد قانونی که باید به این صورت استفاده شود. به جای انتقال آنها به یکدیگر، از دست دادن مسیر نسخه ها و عدم هماهنگی با نسخه دیگر، چرا نمی تواند تمام اسناد تجاری را به جای انتقال به عقب و جلو به اشتراک گذاشته شود؟ بنابراین بسیاری از انواع قراردادهای قانونی برای این نوع گردش کار ایده آل خواهند بود. شما برای به اشتراک گذاشتن اسناد نیازی به بلوچین ندارید، اما قیاس اسناد مشترک یکی از قدرتمندترین آنها است.» - ویلیام موگیار، مشاور سرمایه گذاری، کارآفرین 4x، بازاریاب، استراتژیست و متخصص بلاکچین

دلیل اینکه «بلاکچین» تحسین زیادی به دست آورده است این است که:

این است که توسط یک نهاد واحد متعلق نیست، از این رو غیر متمرکز است

داده ها به صورت رمزنگاری در داخل ذخیره می شوند

Blockchain تغییر ناپذیر است، بنابراین هیچ کس نمی تواند با داده هایی که در داخل blockchain قرار دارند، دستکاری کند

«زنجیره‌ی بلوکی» شفاف است، بنابراین اگر می‌خواهند اطلاعات را ردیابی کنند.

سه ستون فناوری بلاکچین

سه ویژگی اصلی فناوری بلاکچین که به آن کمک کرده است تحسین گسترده به شرح زیر است:

تمرکززدایی

شفافیت

تغيير ناپذيري

ستون #1: تمرکززدایی

قبل از اینکه Bitcoin و BitTorrent به وجود آیند، ما بیشتر به خدمات متمرکز مورد استفاده قرار گرفتیم. ایده بسیار ساده است. شما یک نهاد متمرکز دارید که تمام داده ها را ذخیره می کند و شما باید تنها با این نهاد ارتباط برقرار کنید تا اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید.

مثال دیگری از یک سیستم متمرکز بانک ها است. اونا همه پولت رو ذخيره ميکنن و تنها راهي که ميتوني به کسي پول بدي اينه که از بانک رد بشي

مدل سنتی سرویس گیرنده سرور یک مثال کامل از این است:

What is Blockchain

هنگامی که شما در گوگل جستجو برای چیزی، شما یک پرس و جو به سرور که پس از آن می شود به شما با اطلاعات مربوطه ارسال می شود. این یک سرویس گیرنده ساده است.

در حال حاضر، سیستم های متمرکز سالهاست که با ما خوب رفتار کرده اند، با این حال، آنها آسیب پذیری های متعددی دارند.

اولا، زیرا آنها متمرکز هستند، تمام داده ها در یک نقطه ذخیره می شوند. این باعث می شود آنها را آسان نقاط هدف برای هکرهای بالقوه.

اگر سیستم متمرکز از طریق ارتقاء نرم افزار عبور کند، کل سیستم را متوقف می کند

اگه موجودیت متمرکز به هر دلیلی تعطیل بشه چی؟ به این ترتیب هیچ کس قادر نخواهد بود به اطلاعاتی که در اختیار دارد دسترسی پیدا کند

در بدترين حالت، اگه اين موجود خراب بشه و بدجنس بشه چي؟ اگر این اتفاق بیفتد، تمام داده هایی که در داخل بلوچین قرار دارند به خطر می افتند.

خب، چه اتفاقی می‌افتد اگر ما این نهاد متمرکز را دور کنیم؟

در یک سیستم غیر متمرکز، اطلاعات توسط یک نهاد واحد ذخیره نمی شود. در واقع، هر کس در شبکه صاحب اطلاعات است.

در یک شبکه غیر متمرکز، اگر شما می خواهید با دوست خود ارتباط برقرار کنید، می توانید این کار را به طور مستقیم بدون رفتن به شخص ثالث انجام دهید. این ایدئولوژی اصلی پشت بیت کوین بود. شما و تنها شما مسئول پول خود هستید. شما می توانید پول خود را به هر کس که می خواهید بدون نیاز به رفتن از طریق یک بانک ارسال کنید.

blockchain

ستون #2: شفافیت

یکی از مفاهیم جالب و اشتباه درک شده در تکنولوژی بلوچین «شفافیت» است. برخی از مردم می گویند که blockchain به شما حریم خصوصی می دهد در حالی که برخی می گویند که شفاف است. فکر مي کني چرا اين اتفاق مي افته؟

خب... هویت یک فرد از طریق رمزنگاری پیچیده پنهان شده و تنها با آدرس عمومی آنها نشان داده شده است. بنابراین، اگر شما به دنبال کردن تاریخ معامله یک فرد, شما نمی خواهید دید «باب فرستاده 1 BTC» به جای شما خواهید دید «1mf1bhsflkbzzz9VPFyemVWT2tbyct7nzJ ارسال 1 BTC».

عکس فوری زیر معاملات Ethereum به شما نشان می دهد که منظور ما چیست:

بنابراین، در حالی که هویت واقعی فرد امن است، شما هنوز هم تمام معاملات انجام شده توسط آدرس عمومی خود را ببینید. این سطح شفافیت هرگز پیش از این در یک سیستم مالی وجود نداشته است. این اضافه می کند که اضافی, و بسیار مورد نیاز, سطح پاسخگویی است که توسط برخی از این بزرگترین موسسات مورد نیاز.

صحبت صرفا از نقطه نظر ارز رمزنگاری شده، اگر آدرس عمومی یکی از این شرکت های بزرگ را می دانید، می توانید آن را به سادگی در یک اکسپلورر پخش کنید و به تمام تراکنشی که در آن شرکت کرده اند نگاه کنید. این باعث می شود آنها صادق باشند، چیزی که قبلا هرگز با آن برخورد نکرده اند.

با این حال، این بهترین مورد استفاده نیست. ما کاملا مطمئن هستیم که اکثر این شرکت‌ها با استفاده از ارزهای رمزنگاری معامله نخواهند کرد و حتی اگر این کار را انجام دهند، تمام تراکنش های خود را با استفاده از ارزهای رمزنگاری انجام نخواهند داد. با این حال، چه می شود اگر فن آوری بلوچین یکپارچه شده باشد... در زنجیره تامین خود می گویند؟

شما می توانید ببینید که چرا چیزی مثل این می تواند برای صنعت مالی بسیار مفید باشد.

ستون #3: تغییرپذیری

تغییر ناپذیری، در زمینه «زنجیره‌ی بلوکی»، به این معنی است که وقتی چیزی وارد زنجیره‌ی بلوکی شد، نمی‌توان آن را دستکاری کرد.

می توانید تصور کنید که این چقدر برای موسسات مالی ارزشمند خواهد بود؟

تصور کنید که چگونه بسیاری از موارد اختلاس را می توان در جوانه سرماخورده اگر مردم می دانند که آنها نمی توانند «کار کتاب» و کمانچه در اطراف با حساب های شرکت.

دلیل اینکه Blockchain این ویژگی را می گیرد، عملکرد هش رمزنگاری است.

به عبارت ساده، هش کردن به معنی گرفتن یک رشته ورودی از هر طول و دادن خروجی یک طول ثابت است. در زمینه ارزهای رمزنگاری مانند بیت کوین، تراکنش ها به عنوان یک ورودی گرفته می شوند و از طریق یک الگوریتم هش کردن اجرا می شوند (بیت کوین از SHA-256 استفاده می کند) که خروجی یک طول ثابت را ارائه می دهد.

بیایید ببینیم که فرایند هش کردن چگونه کار می کند. ما در حال رفتن به قرار دادن در برخی از ورودی. برای این تمرین، ما قصد داریم از SHA-256 (الگوریتم Hashing امن 256) استفاده کنیم.

همانطور که می بینید، در مورد SHA-256، مهم نیست که ورودی شما چقدر بزرگ یا کوچک است، خروجی همیشه دارای طول ثابت 256 بیت است. هنگامی که شما با مقدار زیادی از داده ها و معاملات برخورد می کنید، این مهم می شود. بنابراین اساسا، به جای به یاد آوردن داده های ورودی که می تواند بزرگ باشد، شما فقط می توانید هش را به یاد داشته باشید و پیگیری کنید.

یک تابع هش رمزنگاری یک کلاس خاص از توابع هش است که دارای خواص مختلفی است و آن را برای رمزنگاری ایده آل می کند. خواص خاصی وجود دارد که یک تابع هش رمزنگاری باید در نظر گرفته شود تا امن باشد. شما می توانید در مورد جزئیات در راهنمای ما در هش کردن به عنوان خوانده شده.

فقط یک ملک وجود دارد که ما می خواهیم امروز روی آن تمرکز کنید. این «اثر بهمن» نامیده می شود.

اين يعني چي؟

حتی اگر تغییر کوچکی در ورودی خود ایجاد کنید، تغییراتی که در هش منعکس می شود، بزرگ خواهد بود. بیایید آن را با استفاده از SHA-256 آزمایش کنیم:

مي بينيش؟ حتی اگر شما فقط مورد اولین الفبای ورودی را تغییر دادید، نگاه کنید که چقدر بر هش خروجی تاثیر گذاشته است. حالا، بیایید به نقطه قبلی برگردیم وقتی که به معماری بلوچین نگاه می کردیم. چيزي که ما گفتيم اين بود:

بلوچین یک لیست مرتبط است که شامل داده ها و اشاره گر هش است که به بلوک قبلی خود اشاره می کند و از این رو زنجیره را ایجاد می کند. اشاره گر هش چیست؟ اشاره گر هش شبیه به یک اشاره گر است، اما به جای فقط حاوی آدرس بلوک قبلی، حاوی هش داده ها در داخل بلوک قبلی است.

این یکی نیشگون گرفتن و کشیدن کوچک چیزی است که «زنجیره‌های بلوکی» را به طرز شگفت انگیزی قابل اعتماد و پیشروی می‌کند.

این را برای یک ثانیه تصور کنید، یک هکرها 3 را مسدود کرده و سعی می کند داده ها را تغییر دهد. به دلیل خواص توابع هش، تغییر جزئی در داده ها هش را به شدت تغییر خواهد داد. این به این معنی است که هر گونه تغییرات جزئی در بلوک 3 ایجاد می شود، هش را که در بلوک 2 ذخیره می شود تغییر می دهد، اکنون که به نوبه خود داده ها و هش بلوک 2 را تغییر می دهد که منجر به تغییر در بلوک 1 و غیره و غیره می شود. این زنجیره به طور کامل تغییر خواهد کرد، که غیر ممکن است. این دقیقا چگونگی دستیابی به زنجیره‌های بلوکی به تغییر ناپذیری دست می‌یابند.

حفظ بلاکچین - شبکه و گره ها

زنجیره‌ی بلوکی توسط یک شبکه همتا به همتا نگهداری می‌شود. شبکه مجموعه ای از گره ها است که به یکدیگر متصل می شوند. گره کامپیوتر فردی که در ورودی و انجام یک تابع بر روی آنها می دهد و یک خروجی. زنجیره بلوکی از نوع خاصی از شبکه به نام «شبکه همتا به همتا» استفاده می کند که کل حجم کار خود را بین شرکت کنندگان تقسیم می کند، که همگی به همان اندازه ممتاز هستند، «همسالان» نامیده می شوند. دیگر یک سرور مرکزی وجود ندارد، در حال حاضر چندین همسالان توزیع شده و غیر متمرکز وجود دارد.

چرا مردم از شبکه همتا به همتا استفاده می کنند؟

یکی از کاربردهای اصلی شبکه نظیر به نظیر، اشتراک گذاری فایل است که همچنین torrenting نامیده می شود. اگر شما از یک مدل کلاینت سرور برای دانلود استفاده می کنید، معمولا بسیار آهسته و کاملا وابسته به سلامت سرور است. به علاوه، همانطور که گفتیم، مستعد سانسور است.

با این حال، در یک سیستم نظیر به نظیر، هیچ مقام مرکزی وجود ندارد و از این رو اگر حتی یکی از همسالان شبکه از مسابقه خارج شود، شما هنوز هم همسالان بیشتری برای دانلود از آن دارید. علاوه بر این، این موضوع به استانداردهای آرمانگرا یک سیستم مرکزی نیست، از این رو مستعد سانسور نیست.

اگر ما به مقایسه این دو:

حسن نیت ارائه میدهد تصویر: Quora

طبیعت غیرمتمرکز یک سیستم نظیر به همتا هنگامی که ما به بخش بعدی حرکت می کنیم، حیاتی می شود. چقدر بحراني؟ خوب، ایده ساده (حداقل بر روی کاغذ) ترکیب این شبکه همکار به همکار با یک سیستم پرداخت، به طور کامل صنعت مالی را با تولد ارز رمزنگاری شده انقلابی کرده است.

استفاده از شبکه ها و گره ها در ارزهای رمزنگاری.

ساختار شبکه نظیر به همتا در ارزهای رمزنگاری شده بر اساس مکانیسم اجماع که آنها از آن استفاده می کنند، ساختار یافته است. برای رمزنگاری هایی مانند Bitcoin و Ethereum که از یک مکانیسم اجماع معمولی اثبات کار استفاده می کند (Ethereum در نهایت به اثبات سهام حرکت می کند)، تمام گره ها دارای امتیاز یکسان هستند. ایده این است که یک شبکه مساوات طلب ایجاد کنیم. گره ها هیچ امتیازات خاصی را به دست نمی آورند، با این حال، عملکرد و میزان مشارکت آنها ممکن است متفاوت باشد. هیچ سرور متمرکز وجود دارد/نهاد, و نه هیچ سلسله مراتب وجود دارد. این یک توپولوژی مسطح است.

این ارزهای رمزنگاری شده غیر متمرکز به این شکل ساختار یافته اند که به دلیل یک دلیل ساده است، که در فلسفه خود صادق باشند. ایده این است که یک سیستم ارزی داشته باشیم که در آن هر کس به عنوان یک برابر رفتار می شود و هیچ بدن حاکم وجود ندارد که می تواند ارزش ارز را بر اساس هوی و هوس تعیین کند. این برای هر دو بیت کوین و Ethereum درست است.

حالا، اگر هیچ سیستم مرکزی وجود نداشته باشد، چطور همه افراد در سیستم متوجه خواهند شد که یک معامله خاص اتفاق افتاده است؟ شبکه پروتکل شایعات را دنبال می کند. فکر کنید که چگونه شایعات گسترش می یابد. فرض کنید آلیس 3 ETH را برای باب فرستاده است. گره های نزدیک به او از این موضوع مطلع خواهند شد، و سپس به گره های نزدیک به آنها خواهند گفت، و سپس به همسایگان خود خواهند گفت، و این ادامه خواهد داد تا زمانی که همه بدانند. گره ها اساسا بستگان فضول و آزار دهنده شما هستند.

What is Blockchain Technology? A step-by-step guide than anyone can understand

بنابراین، یک گره در زمینه Ethereum چیست؟ یک گره به سادگی یک رایانه است که در شبکه Ethereum شرکت می کند. این مشارکت را می توان در سه راه می شود

با نگه داشتن یک کپی کم عمق از blockchain با نام مستعار مشتری نور

با نگه داشتن یک کپی کامل از بلوچین با نام مستعار یک گره کامل

با تایید معاملات با نام مستعار معدن

با این حال، مشکل این طراحی این است که واقعا مقیاس پذیر نیست. به همین دلیل است که بسیاری از ارزهای رمزنگاری نسل جدید مکانیسم اجماع مبتنی بر رهبر را اتخاذ می کنند. در EOS، Cardano، Neo و غیره گره ها گره های رهبر یا «گره های فوق العاده» را انتخاب می کنند که مسئول اجماع و سلامت کلی شبکه هستند. این رمزنگاری ها بسیار سریع تر هستند، اما آنها غیر متمرکز ترین سیستم ها نیستند.

بنابراین، به طریقی، رمزنگاری ها باید بین سرعت و تمرکززدایی معامله کنند.

چه کسانی از «بلاکچین» استفاده خواهند کرد؟

به عنوان زیرساخت وب، نیازی نیست درباره «زنجیره‌ی بلوکی» بدانید تا در زندگی شما مفید باشد.

در حال حاضر، امور مالی ارائه می دهد قوی ترین موارد استفاده برای فن آوری. براي مثال پول هاي ارسالی بين المللي بانک جهانی تخمین می زند که بیش از 430 میلیارد دلار آمریکا در انتقال پول در سال 2015 ارسال شده است. و در حال حاضر تقاضای بالا برای توسعه دهندگان بلوچین وجود دارد.

بلاکچین به طور بالقوه واسطه برای این نوع معاملات را قطع می کند. محاسبات شخصی با اختراع رابط کاربری گرافیکی (رابط کاربری گرافیکی) برای عموم قابل دسترسی بود که به صورت یک «دسکتاپ» بود. به همین ترتیب، رایج‌ترین رابط کاربری گرافیکی که برای «زنجیره‌ی بلوکی» طراحی شده است، برنامه‌های به اصطلاح «کیف پول» هستند که مردم از آن برای خرید چیزها با بیت کوین استفاده می‌کنند و آن را همراه با سایر ارزهای رمزنگاری ذخیره می‌کنند.

معاملات آنلاین از نزدیک به فرآیندهای تأیید هویت متصل هستند. آسان است تصور کنید که برنامه های کیف پول در سال های آینده تبدیل خواهند شد تا انواع دیگر مدیریت هویت را شامل شوند.

بلاکچین چیست؟ و چه برنامه های جدیدی برای ما به ارمغان خواهد آورد؟

Blockchain به کاربران اینترنت توانایی ایجاد ارزش و تأیید اطلاعات دیجیتال را می دهد. چه برنامه های کسب و کار جدید از این نتیجه?

قراردادهای هوشمند #1

دفاتر توزیع شده کدگذاری قراردادهای ساده را فعال می کند که زمانی که شرایط مشخص شده برآورده می شود اجرا می شود. Ethereum یک پروژه بلوکچین منبع باز است که به طور خاص برای تحقق این امکان ساخته شده است. با این حال، در مراحل اولیه خود، Ethereum توانایی استفاده از زنجیرهای بلوکی را در مقیاس واقعا در حال تغییر جهان دارد.

در سطح فعلی توسعه تکنولوژی، قراردادهای هوشمند را می توان برای انجام وظایف ساده برنامه ریزی کرد. به عنوان مثال، هنگامی که یک ابزار مالی با معیار خاصی مطابقت داشته باشد، می توان یک مشتق را پرداخت کرد، با استفاده از تکنولوژی بلاکچین و بیت کوین که پرداخت را خودکار می کند.

#2 اقتصاد اشتراک گذاری

با شکوفایی شرکت هایی مانند Uber و Airbnb، اقتصاد اشتراک گذاری در حال حاضر یک موفقیت اثبات شده است. اما در حال حاضر، کاربرانی که می خواهند خدمات اشتراک گذاری سواری را مورد احترام قرار دهند، باید به واسطه ای مانند Uber تکیه کنند. با فعال کردن پرداخت های همکار به همکار، زنجیره بلوکی درب را برای تعامل مستقیم بین طرفین باز می کند — یک نتیجه اقتصاد اشتراک گذاری واقعا غیر متمرکز است.

یک مثال اولیه، OpenBar از زنجیره بلوکی برای ایجاد یک نظیر به نظیر eBay استفاده می کند. برنامه را بر روی دستگاه محاسباتی خود دانلود کنید، و شما می توانید بدون پرداخت هزینه های معامله با فروشندگان OpenBazzar معامله کنید. اخلاق «بدون قانون» پروتکل به این معنی است که شهرت شخصی برای تعامرات کسب و کار حتی مهمتر از آن است که در حال حاضر در eBay است.

سرمایه گذاری #3

ابتکارات سرمایهگذاری مانند Kickstarter و Gofundme در حال پیشرفت برای اقتصاد نظیر به همتا در حال ظهور هستند. محبوبیت این سایت ها نشان می دهد مردم می خواهند به طور مستقیم در توسعه محصول می گویند. «زنجیره‌ی بلوکی» این علاقه را به سطح بعدی می‌برد، که به طور بالقوه سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاری جمعیتی را ایجاد می‌کند.

در سال 2016، یکی از این آزمایش ها، DAO مبتنی بر Ethereum (سازمان خودمختار غیر متمرکز)، بیش از دو ماه 200 میلیون دلار شگفت آور را افزایش داد. شرکت کنندگان «نشانه های DAO» را خریداری کردند که به آنها اجازه می دهد تا در سرمایه گذاری سرمایه گذاری های سرمایه گذاری هوشمند قرارداد رای دهند (قدرت رای گیری متناسب با تعداد DAO بود). هک بعدی صندوق های پروژه ثابت کرد که این پروژه بدون سعی و کوشش مناسب راه اندازی شد، با عواقب فاجعه بار. با این وجود، آزمایش DAO نشان می‌دهد که «زنجیره‌ی بلوکی» پتانسیل استفاده از «پارادایم جدید همکاری اقتصادی» را دارد.

#4 حاکمیت

با شفاف سازی نتایج به طور کامل و در دسترس عموم، فناوری پایگاه داده توزیع شده می تواند شفافیت کامل در انتخابات و یا هر نوع دیگری از نظرسنجی را به ارمغان بیاورد. قراردادهای هوشمند مبتنی بر Ethereum به فرآیند خودکار کمک می کند.

برنامه، اتاق هیئت مدیره، تصمیم گیری سازمانی را قادر می سازد که در «زنجیرۀ بلوکی» اتفاق بیفتد. در عمل، این بدان معنی است که حاکمیت شرکت در هنگام مدیریت دارایی های دیجیتال، حقوق صاحبان سهام یا اطلاعات کاملا شفاف و قابل اثبات است.

#5 حسابرسی زنجیره تأمین

مصرف کنندگان به طور فزاینده ای می خواهند بدانند که شرکت های ادعای اخلاقی در مورد محصولات خود را واقعی هستند. دفاتر توزیع شده یک راه آسان برای تایید این که backداستان از چیزهایی که ما خریداری می کنیم واقعی است. شفافیت همراه با برچسب گذاری زمان مبتنی بر بلوکچین از تاریخ و مکان است — به عنوان مثال بر روی الماس های اخلاقی — که مربوط به یک شماره محصول است.

برآمدگی مستقر در بریتانیا، حسابرسی زنجیره تامین را برای طیف وسیعی از کالاهای مصرفی ارائه می دهد. استفاده از بلوکچین Ethereum، یک پروژه آزمایشی Provenance تضمین می کند که ماهی ها در رستوران های سوشی در ژاپن فروخته می شوند، توسط تامین کنندگان آن در اندونزی به طور پایدار برداشت می شوند.

#6 ذخیره سازی پرونده

عدم تمرکز ذخیره سازی فایل در اینترنت مزایای روشن را به ارمغان می آورد. توزیع داده ها در سراسر شبکه، فایل ها را از هک شدن یا از دست دادن محافظت می کند.

اینتر سیاره‌ای سیستم فایل (IPFS) باعث می شود آن را آسان به مفهوم چگونه یک وب توزیع ممکن است عمل. همانند شیوه ای که بیت تورنت داده ها را در اطراف اینترنت حرکت می دهد، IPFS از نیاز به روابط مشتری و سرور متمرکز (یعنی وب فعلی) خلاص می شود. اینترنت ساخته شده از وب سایت های کاملا غیر متمرکز دارای پتانسیل سرعت بخشیدن به انتقال فایل و زمان جریان است. چنین بهبودی نه تنها راحت است. به روز رسانی لازم برای سیستم های انتقال محتوای در حال حاضر بیش از حد وب است.

بازارهای پیش بینی #7

جمع‌سپاری پیش‌بینی‌ها در مورد احتمال رخداد، از دقت بالایی برخوردار است. به طور متوسط نظرات لغو تعصبات بررسی نشده است که باعث تحریف قضاوت. بازارهای پیش بینی که پرداخت با توجه به نتایج رویداد در حال حاضر فعال. زنجیره‌های بلوکی یک فناوری «حکمت جمعیت» است که بدون شک برنامه‌های کاربردی دیگری را در سال‌های آینده پیدا خواهند کرد.

برنامه پیش بینی بازار Augur ارائه سهم در نتیجه رویدادهای دنیای واقعی می دهد. شرکت کنندگان می توانند با خرید به پیش بینی درست درآمد کسب کنند. سهام بیشتر خریداری شده در نتیجه صحیح، پرداخت بالاتر خواهد بود. با یک تعهد کوچک از وجوه (کمتر از یک دلار)، هر کس می تواند یک سوال بپرسد، یک بازار را بر اساس یک نتیجه پیش بینی شده ایجاد کند و نیمی از تمام هزینه های معامله ای را که بازار تولید می کند جمع آوری کند.

#8 حفاظت از مالکیت فکری

همانطور که شناخته شده است، اطلاعات دیجیتال را می توان بی نهایت تکثیر — و به طور گسترده ای به لطف اینترنت توزیع شده است. این به کاربران وب در سطح جهانی یک معدن طلایی از محتوای رایگان داده است. با این حال، دارندگان کپی رایت خیلی خوش شانس نبوده اند، کنترل مالکیت معنوی خود را از دست می دهند و به عنوان یک نتیجه از لحاظ مالی رنج می برند. قراردادهای هوشمند می توانند از کپی رایت محافظت کنند و فروش آثار خلاقانه آنلاین را به طور خودکار انجام دهند و خطر کپی و توزیع مجدد فایل را از بین می برند.

میسلیا از «زنجیره‌ی بلوکی» برای ایجاد یک سیستم توزیع موسیقی همتا به همتا استفاده می‌کند. میسلیا که توسط خواننده و ترانه سرا انگلستان تاسیس شد، نوازندگان را قادر می‌سازد که آهنگ ها را مستقیما به مخاطبان بفروشند، و همچنین نمونه های مجوز تولید کنندگان و حق امتیاز به آهنگسازان و نوازندگان را به فروش برسانند — همه این کارکردها توسط قراردادهای هوشمند خودکار می شوند. ظرفیت «زنجیره‌های بلوکی» برای صدور پرداخت‌ها در مقادیر پول نقد کسری (ریزپرداخت‌ها) نشان می‌دهد که این مورد استفاده برای «زنجیره‌ی بلوکی» شانس قوی برای موفقیت دارد.

#9 اینترنت اشیاء (اینترنت اشیاء)

اینترنت اشیا چیه؟ مدیریت کنترل شبکه از انواع خاصی از دستگاه های الکترونیکی — به عنوان مثال، نظارت بر دمای هوا در یک مرکز ذخیره سازی. قراردادهای هوشمند اتوماسیون مدیریت سیستم های از راه دور را امکان پذیر می سازد. ترکیبی از نرم افزار، سنسورها و شبکه تبادل داده ها بین اشیاء و مکانیزم ها را تسهیل می کند. نتیجه افزایش بهره وری سیستم و بهبود نظارت هزینه.

بزرگترین بازیکنان در تولید، فن آوری و ارتباطات از راه دور همه برای تسلط IoT رقابت می کنند. فکر می کنم سامسونگ، آی بی ام و AT و T. یک فرمت طبیعی از زیرساخت های موجود کنترل شده توسط وقت، برنامه های کاربردی IoT محدوده از تعمیر و نگهداری پیش بینی قطعات مکانیکی به تجزیه و تحلیل داده ها، و مدیریت سیستم های خودکار در مقیاس انبوه اجرا خواهد شد.

ریزشبکه همسایگی #10

تکنولوژی بلاکچین امکان خرید و فروش انرژی تجدیدپذیر تولید شده توسط ریزشبکه های محله را فراهم می کند. هنگامی که پانل های خورشیدی انرژی اضافی را تولید می کنند، قراردادهای هوشمند مبتنی بر Ethereum به طور خودکار آن را توزیع می کنند. انواع مشابه اتوماسیون قرارداد هوشمند بسیاری از برنامه های دیگر را به عنوان IoT تبدیل به یک واقعیت است.

Consensys واقع در بروکلین، یکی از مهمترین شرکت های جهانی است که در حال توسعه طیف وسیعی از برنامه های کاربردی برای Ethereum است. یکی از پروژه های آنها در حال همکاری با شبکه Transactive است, کار با ساز و برگ انرژی توزیع شده, LO3. یک پروژه نمونه اولیه در حال اجرا و با استفاده از قراردادهای هوشمند Ethereum برای خودکار نظارت و توزیع مجدد انرژی ریزشبکه استفاده می کند. این به اصطلاح «شبکه هوشمند» یک نمونه اولیه از عملکرد IoT است.

مدیریت هویت #11

نیاز قطعی برای مدیریت هویت بهتر در وب وجود دارد. توانایی تأیید هویت شما لینچپین معاملات مالی است که آنلاین اتفاق می افتد. با این حال، راه حل برای خطرات امنیتی که با تجارت وب می آیند در بهترین حالت ناقص است. دفاتر توزیع شده روش های پیشرفته ای برای اثبات اینکه شما چه کسانی هستید، همراه با امکان دیجیتالی کردن اسناد شخصی ارائه می دهند. داشتن یک هویت امن برای تعامرات آنلاین نیز مهم خواهد بود — برای مثال، در اقتصاد اشتراک گذاری. شهرت خوب، پس از همه، مهمترین شرط برای انجام معاملات آنلاین است.

توسعه استانداردهای هویت دیجیتال ثابت می کند که یک فرایند بسیار پیچیده است. چالش های فنی کنار آن، یک راه حل هویت آنلاین جهانی نیاز به همکاری بین نهادهای خصوصی و دولت دارد. اضافه کردن به آن نیاز به حرکت در سیستم های حقوقی در کشورهای مختلف و مشکل نمایی دشوار می شود. تجارت الکترونیک در اینترنت در حال حاضر به گواهی SSL (قفل سبز کوچک) برای معاملات امن در وب متکی است. Netki یک راه اندازی است که تلاش می کند یک استاندارد SSL برای بلوچین ایجاد کند. به تازگی اعلام کرد یک $3.5 میلیون دور دانه, Netki انتظار راه اندازی محصول در اوایل 2017.

#12 AML و KYC

ضد پولشویی (AML) و دانستن شیوه های مشتری شما (KYC) پتانسیل قوی برای انطباق با بلوچین دارند. در حال حاضر، موسسات مالی باید یک فرایند چند مرحله ای کار فشرده برای هر مشتری جدید انجام دهند. هزینه های KYC را می توان از طریق تأیید مشتری متقابل موسسه کاهش داد و در عین حال اثربخشی نظارت و تجزیه و تحلیل را افزایش می دهد.

راه اندازی پلی کوین دارای یک راه حل AML/KYC است که شامل تجزیه و تحلیل معاملات است. اون معاملات که به عنوان مشکوک بودن مشخص شده به افسرهاي انطباق فرستاده ميشن یکی دیگر از راه اندازی Tradle در حال توسعه یک برنامه به نام اعتماد در حرکت (Tim) است. تیم به عنوان یک «Instagram برای KYC» مشخص می شود، به مشتریان اجازه می دهد تا یک عکس فوری از اسناد کلیدی (گذرنامه، صورتحساب ابزار و غیره) را بگیرند. پس از تایید توسط بانک، این داده ها به صورت رمزنگاری در blockchain ذخیره می شوند.

مدیریت داده #13

امروزه، در ازای اطلاعات شخصی خود، مردم می توانند از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک به صورت رایگان استفاده کنند. در آینده، کاربران را قادر به مدیریت و فروش داده ها فعالیت آنلاین خود را تولید کرده اند. از آنجا که می توان آن را به راحتی در مقادیر کسری کوچک توزیع کرد، بیت کوین — یا چیزی شبیه آن — به احتمال زیاد ارزی خواهد بود که برای این نوع تراکنش استفاده می شود.

پروژه MIT انیگما درک می کند که حریم خصوصی کاربر پیش شرط کلیدی برای ایجاد یک بازار اطلاعات شخصی است. انیگما از تکنیک های رمزنگاری استفاده می کند تا مجموعه های داده های فردی بین گره ها تقسیم شوند و همزمان محاسبات انبوه را بر روی گروه داده به طور کلی اجرا کنند. تکه کردن داده ها همچنین باعث می شود انیگما مقیاس پذیر (بر خلاف آن راه حل های blockchain که در آن داده ها می شود در هر گره تکرار). در عرض شش ماه آینده، پرتاب بتا وعده داده شده است.

#14 ثبت عنوان زمین

زنجیره‌های بلوکی به عنوان دفاتر قابل دسترسی عمومی می‌توانند انواع رکوردها را کارآمدتر کنند. عنوان املاک یک مورد در نقطه. آنها تمایل به مستعد ابتلا به تقلب, و همچنین پر هزینه و کار فشرده به اداره.

تعدادی از کشورها در حال انجام پروژه های ثبت زمین مبتنی بر بلوک چینی هستند. هندوراس اولین دولتی بود که این ابتکار را در سال 2015 اعلام کرد، اگرچه وضعیت فعلی آن پروژه مشخص نیست. در سال جاری، جمهوری گرجستان قرارداد با گروه Bitfury را برای توسعه یک سیستم blockchain برای عناوین مالکیت متوقف کرد. بنا به گزارش ها، هرناندو د سوتو، اقتصاددان ارشد و مدافع حقوق مالکیت، در این پروژه مشاوره خواهد کرد. اخیرا، سوئد اعلام کرد که با یک برنامه بلوچین برای عناوین ملک آزمایش می شود.

#15 معاملۀ سهام

پتانسیل افزایش بهره وری در حل و فصل سهم، یک مورد استفاده قوی برای زنجیرهای بلوکی در معاملات سهام ایجاد می کند. هنگامی که همکار به همکار اجرا می شود، تاییدیه های تجاری تقریبا لحظه ای می شوند (در مقایسه با سه روز برای ترخیص). به طور بالقوه، این بدان معنی است که واسطه ها — مانند خانه پاکسازی، حسابرسان و متولیان — از روند حذف می شوند.

بورس های متعدد سهام و کالاها نمونه سازی برنامه های بلاکچین را برای خدماتی که ارائه می دهند، از جمله ASX (بورس اوراق بهادار استرالیا)، دویچه Börse (بورس اوراق بهادار فرانکفورت) و JPX (گروه تبادل ژاپن) هستند. بیشترین مشخصات بالا به دلیل تایید اولین محرک در منطقه، Linq نزدک است، یک پلت فرم برای تجارت در بازار خصوصی (معمولا بین راه اندازی پیش IPO و سرمایه گذاران). همکاری با شرکت فن آوری بلوچین زنجیره ای، Linq اعلام کرد که اولین تجارت سهام خود را در سال 2015 تکمیل کرد. اخیرا، نزدک اعلام کرد که یک پروژه آزمایشی بلوچین برای رای دادن پروکسیلی در بازار سهام استونی توسعه یافته است.

«همانطور که انقلابی به نظر می رسد، بلاکچین واقعا مکانیسم برای آوردن همه به بالاترین درجه پاسخگویی است. بدون معاملات از دست رفته بیشتر, خطاهای انسانی یا ماشین, و یا حتی تبادل بود که با رضایت طرفین درگیر انجام نمی. بالاتر از هر چیز دیگری، مهم ترین منطقه که در آن بلاکچین کمک می کند تضمین اعتبار تراکنش با ضبط آن نه تنها در یک ثبت نام اصلی بلکه یک سیستم توزیع شده متصل از ثبت نام است، که همه آنها از طریق یک مکانیزم اعتبار سنجی امن متصل هستند.» — ایان خان, سخنران TEDX | نویسنده | آینده نگر فناوری

[به روز شده - مارس 01 2019] آیا فناوری بلاکچین اینترنت جدید است؟ بلاکچین یک اختراع غیرقابل انکار است — زاییده افکار یک فرد یا گروهی از افراد شناخته شده توسط نام مستعار ساتوشی ناکاموتو. اما از آن به بعد، به چیزی بزرگتر تبدیل شده است، و سوال اصلی هر فرد می پرسد این است که: «بلاکچین» چیست؟ تکنولوژی بلاکچین با اجازه دادن به توزیع اطلاعات دیجیتال اما کپی نشده، ستون فقرات نوع جدیدی از اینترنت را ایجاد کرد. در اصل برای ارز دیجیتال ابداع شده، بیت کوین، (خرید بیت کوین) جامعه فن آوری در حال حاضر استفاده های بالقوه دیگر برای این فن آوری پیدا کرده است. در این راهنما، ما قصد داریم به شما توضیح دهیم که تکنولوژی بلوچین چیست، و ویژگی های آن چیست که آن را بسیار منحصر به فرد می کند. بنابراین، ما امیدواریم که شما از این لذت ببرید، راهنمای بلاکچین چیست. و اگر شما قبلا می دانید چه بلاکچین است و می خواهید به یک توسعه دهنده بلوچین تبدیل شوید، لطفا آموزش در عمق بلوچین ما را بررسی کنید و اولین بلوچین خود را ایجاد کنید. فناوری بلاکچین چیست؟ «Blockchain یک دفتر اسناد دیجیتالی فاسد از معاملات اقتصادی است که می تواند برنامه ریزی برای ضبط نه تنها معاملات مالی، بلکه تقریبا همه چیز از ارزش است.» - دان و الکس Tapscott، نویسندگان بلاکچین انقلاب (2016). یک بلوچین، در ساده ترین شرایط، مجموعه ای از رکورد تغییر ناپذیر داده ها است که توسط خوشه ای از کامپیوترها که متعلق به هیچ یک از واحد نیستند مدیریت می شود. هر یک از این بلوک های داده (به عنوان مثال بلوک) امن و متصل به یکدیگر با استفاده از اصول رمزنگاری (به عنوان مثال زنجیره ای). خب، چه چیزی در این مورد خاص است و چرا ما می گوییم که این صنعت قابلیت های مختل کننده را دارد؟ شبکه «بلاکچین» هیچ قدرت مرکزی ندارد — این تعریف یک سیستم دموکراتیزه شده است. از آنجا که این یک دفتر حسابرسی مشترک و تغییر ناپذیر است، اطلاعات موجود در آن برای هر کس و هر کس باز است. از این رو، هر چیزی که بر روی زنجیره‌ی بلوکی ساخته شده است، طبیعتاً شفاف است و هر کس درگیر در قبال اعمال خود پاسخگو است. بلاکچین توضیح داده شده یک بلوچین هیچ هزینه تراکنش ندارد. (هزینه زیرساخت بله, اما هیچ هزینه معامله.) زنجیره‌ی بلوکی یک روش ساده و در عین حال هوشمندانه برای انتقال اطلاعات از A به B به شیوه ای کاملا خودکار و ایمن است. یک طرف به یک معامله، فرآیند را با ایجاد یک بلوک آغاز می کند. این بلوک توسط هزاران، شاید میلیون ها کامپیوتر در سراسر شبکه توزیع شده است. بلوک تأیید شده به یک زنجیره اضافه می شود که در سراسر شبکه ذخیره می شود و نه تنها یک رکورد منحصر به فرد بلکه یک رکورد منحصر به فرد با سابقه منحصر به فرد است. جعل کردن یک رکورد به معنای جعل کل زنجیره در میلیونها نمونه است. این تقریبا غیرممکن است. بیت کوین از این مدل برای معاملات پولی استفاده می کند، اما می توان آن را به روش های بسیاری دیگر بکار برد. به یک شرکت راه آهن فکر کنید. ما خرید بلیط در یک برنامه و یا وب. شرکت کارت اعتباری برای پردازش تراکنش برش می گیرد. با بلاکچین، اپراتور راه آهن نه تنها می تواند هزینه های پردازش کارت اعتباری را ذخیره کند، بلکه می تواند کل پروسه بلیط را به بلوچین منتقل کند. دو طرف در معامله شرکت راه آهن و مسافر هستند. بلیط یک بلوک است که به یک بلاک چین بلیط اضافه می شود. همانطور که یک تراکنش پولی در بلاکچین یک رکورد منحصر به فرد، مستقل قابل اثبات و غیرقابل انکار است (مانند بیت کوین)، بنابراین بلیط شما می تواند باشد. ضمنا، بلاکچین بلیط نهایی نیز رکوردی از تمامی تراکنشها برای یک مسیر قطاری خاص است، یا حتی کل شبکه قطار، که شامل هر بلیت فروخته شده، هر سفری که تاکنون گرفته شده است. اما کلید اینجا این است: مجانی است. نه تنها می تواند انتقال و ذخیره پول را ذخیره کند، بلکه می تواند تمام فرایندها و مدل های کسب و کار را جایگزین کند که به شارژ هزینه های کوچک برای یک معامله تکیه می کنند. یا هر معامله دیگری بین دو حزب. این یک مثال دیگر است. مرکز اقتصاد فرفره Fivver 0.5 دلار را در یک معامله 5 بین افراد خرید و فروش خدمات پرداخت می کند. با استفاده از تکنولوژی بلوچین معامله رایگان است. پس، «فيور «ديگه وجود نداره. بنابراین خانه ها و هر نهاد تجاری دیگر بر اساس اصل بازار ساز حراج خواهد شد. حتی ورودی های اخیر مانند Uber و AirBnB توسط تکنولوژی بلاکچین تهدید می شوند. همه شما نیاز دارید برای انجام این کار، رمزگذاری اطلاعات تراکنش برای سواری یا اقامت شبانه است، و دوباره شما یک راه کاملا امن دارید که مدل کسب و کار شرکت هایی را که تازه شروع به چالش کشیدن اقتصاد سنتی کرده اند، مختل می کند. ما فقط انسان میانه پردازش هزینه را قطع نمی کنیم، بلکه نیاز به پلت فرم بازی سازی را نیز حذف می کنیم. از آنجا که تراکنشهای بلاکچین رایگان هستند، می توانید مقدار کمی را بپردازید، مثلا 1/100 سنت برای مشاهده ویدئو یا مقاله بخوانید. چرا باید اکونومیست یا نشنال جئوگرافیک پرداخت هزینه اشتراک سالانه اگر من می توانم در هر مقاله در فیس بوک و یا برنامه چت مورد علاقه من پرداخت. باز هم، به یاد داشته باشید که معاملات بلوچین هیچ هزینه معامله ای ندارند. شما می توانید برای هر چیزی در هر مقدار شارژ بدون نگرانی در مورد اشخاص ثالث کاهش به سود خود را. بلاکچین ممکن است فروش موسیقی ضبط شده را دوباره برای هنرمندان با قطع شرکت های موسیقی و توزیع کنندگان مانند اپل یا Spotify سودآور کند. موسیقی که شما می خرید حتی می تواند در خود بلوچین کد گذاری شود، و آن را یک آرشیو ابری برای هر آهنگ خریداری شده است. از آنجا که مقدار شارژ می تواند بسیار کوچک باشد، خدمات اشتراک و جریان بی ربط خواهد شد. این بیشتر می رود. کتاب های الکترونیکی را می توان با کد بلاکچین نصب کرد. به جای اینکه آمازون برش بگیرد، و شرکت کارت اعتباری که در فروش پول کسب می کند، کتابها به صورت کد گذاری شده پخش می شوند و یک معامله موفق زنجیره بلوکی پول را به نویسنده منتقل می کند و کتاب را باز می کند. انتقال تمام پول به نویسنده، نه فقط حق امتیاز ناچیز. شما می توانید این کار را در یک وب سایت بررسی کتاب مانند Goodreads انجام, و یا در وب سایت خود را. بازار آمازون پس از آن غیر ضروری است. تکرار موفقیت آمیز حتی می تواند شامل بررسی و سایر اطلاعات شخص ثالث در مورد کتاب. در دنیای مالی برنامه های کاربردی واضح تر هستند و تغییرات انقلابی قریب الوقوع تر است. «زنجیره‌ی بلوکی» شیوه کار مبادلات سهام را تغییر خواهد داد، وام ها همراه است، و بیمه قرارداد. آنها حساب های بانکی و عملا تمام خدمات ارائه شده توسط بانک ها را از بین می برند. تقریبا هر موسسه مالی ورشکسته خواهد شد یا مجبور خواهد شد اساسا تغییر کند، زمانی که مزایای یک دفتر حساب امن بدون هزینه های معامله به طور گسترده ای درک و اجرا می شود. پس از همه، سیستم مالی بر روی گرفتن یک برش کوچک از پول خود را برای امتیاز تسهیل معامله ساخته شده است. بانکداران تبدیل خواهد شد مشاوران صرف، دروازه بان از پول است. Stockbrokers دیگر قادر به کسب کمیسیون و گسترش خرید/فروش ناپدید خواهد شد. آموزش برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاکچین محاکمه رایگان خود را امروز آغاز کنید! «بلاکچین» چگونه کار می کند؟ یک صفحه گسترده را تصور کنید که هزاران بار در شبکه ای از رایانه ها تکرار شده است. سپس تصور کنید که این شبکه به طور منظم به روز رسانی این صفحه گسترده طراحی شده است و شما درک اساسی از blockchain را دارید. اطلاعاتی که در یک «زنجیره‌ی بلوکی» نگهداری می‌شود به صورت یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده و پیوسته آشتی داده می‌شود. این یک روش استفاده از شبکه است که مزایای آشکار دارد. پایگاه داده بلاکچین در هیچ مکان منفرد ذخیره نمی شود، به این معنی که رکوردهایی که نگه می دارد واقعا عمومی هستند و به راحتی قابل اثبات هستند. هیچ نسخه متمرکز از این اطلاعات برای یک هکر وجود ندارد که فاسد شود. به طور همزمان توسط میلیون ها کامپیوتر میزبانی می شود، داده های آن برای همه در اینترنت قابل دسترسی است. برای رفتن به عمیق تر با قیاس صفحه گسترده گوگل، من می خواهم شما این قطعه را از یک متخصص بلوکچین بخوانید. «روش سنتی به اشتراک گذاری اسناد با همکاری این است که یک سند Microsoft Word را به گیرنده دیگری ارسال کنید و از آنها بخواهید که آن را تجدید نظر کنند. مشکل این سناریو این است که قبل از اینکه بتوانید تغییرات دیگری را مشاهده کنید یا انجام دهید، باید منتظر بمانید تا زمانی که شخص دیگری با آن انجام نشود. پایگاه داده ها امروز اینطوری کار می کنند. دو صاحب نمی توانند با یک رکورد در یک بار خراب شوند. این است که چگونه بانک ها تعادل و انتقال پول را حفظ می کنند؛ آنها به طور خلاصه دسترسی را قفل می کنند (یا تعادل را کاهش می دهند) در حالی که آنها انتقال را انجام می دهند، سپس طرف دیگر را به روز رسانی می کنند، سپس دسترسی مجدد (یا دوباره به روز رسانی) .با استفاده از Google Docs (یا Google Sheet)، هر دو طرف به همان سند دسترسی دارند و نسخه واحد آن سند همیشه برای هر دو آنها قابل مشاهده است. آن را مانند یک دفتر کل مشترک است, اما این یک سند مشترک است. بخش توزیع شده به بازی می آید زمانی که به اشتراک گذاری شامل تعدادی از مردم. تصور کنید که تعداد اسناد قانونی که باید به این صورت استفاده شود. به جای انتقال آنها به یکدیگر، از دست دادن مسیر نسخه ها و عدم هماهنگی با نسخه دیگر، چرا نمی تواند تمام اسناد تجاری را به جای انتقال به عقب و جلو به اشتراک گذاشته شود؟ بنابراین بسیاری از انواع قراردادهای قانونی برای این نوع گردش کار ایده آل خواهند بود. شما برای به اشتراک گذاشتن اسناد نیازی به یک بلوچین ندارید، اما قیاس اسناد مشترک یک قدرتمند است.» - ویلیام موگیار، مشاور سرمایه گذاری، کارآفرین 4x، بازاریاب، استراتژیست و متخصص بلاکچین دلیل اینکه بلاکچین تحسین زیادی به دست آورده است این است که: از یک نهاد واحد متعلق نیست، از این رو این غیر متمرکز است داده ها به صورت رمزنگاری در داخل ذخیره می شوند بلاکچین تغییر ناپذیر است، بنابراین هیچ کس نمی تواند با داده هایی که در داخل بلوچین قرار دارند دستکاری کند بلوچین شفاف است بنابراین می توان داده ها را ردیابی کرد اگر آنها می خواهند سه ستون فناوری بلاکچین سه ویژگی اصلی فناوری بلاکچین که به آن کمک کرده است تا تحسین گسترده را به دست آورد عبارتند از: تمرکززدایی شفافیت تغییر ناپذیری ستون #1: تمرکززدایی قبل از اینکه بیت کوین و بیت تورنت به وجود آید، ما بیشتر به خدمات متمرکز استفاده می شود. ایده بسیار ساده است. شما یک نهاد متمرکز دارید که تمام داده ها را ذخیره می کند و شما باید تنها با این نهاد ارتباط برقرار کنید تا اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید. مثال دیگری از یک سیستم متمرکز بانک ها است. اونا همه پولت رو ذخيره ميکنن و تنها راهي که ميتوني به کسي پول بدي اينه که از بانک رد بشي مدل سنتی سرویس گیرنده سرور یک مثال کامل از این است: هنگامی که شما در گوگل جستجو برای چیزی، شما یک پرس و جو به سرور که پس از آن می شود به شما با اطلاعات مربوطه ارسال می شود. این یک سرویس گیرنده ساده است. در حال حاضر، سیستم های متمرکز سالهاست که با ما خوب رفتار کرده اند، با این حال، آنها آسیب پذیری های متعددی دارند. اولا، زیرا آنها متمرکز هستند، تمام داده ها در یک نقطه ذخیره می شوند. این باعث می شود آنها را آسان نقاط هدف برای هکرهای بالقوه. اگر سیستم متمرکز از طریق ارتقاء نرم افزار عبور کند، تمام سیستم را متوقف می کند چه می شود اگر نهاد متمرکز به هر دلیلی خاموش شود؟ به این ترتیب هیچ کس قادر نخواهد بود به اطلاعاتی که بدترین سناریوی را دارد دسترسی پیدا کند، چه می شود اگر این نهاد خراب و مخرب شود؟ اگر این اتفاق بیفتد، تمام داده هایی که در داخل بلوچین قرار دارند به خطر می افتند. خب، چه اتفاقی می‌افتد اگر ما این نهاد متمرکز را دور کنیم؟ در یک سیستم غیر متمرکز، اطلاعات توسط یک نهاد واحد ذخیره نمی شود. در واقع، هر کس در شبکه صاحب اطلاعات است. در یک شبکه غیر متمرکز، اگر شما می خواهید با دوست خود ارتباط برقرار کنید، می توانید این کار را به طور مستقیم بدون رفتن به شخص ثالث انجام دهید. این ایدئولوژی اصلی پشت بیت کوین بود. شما و تنها شما مسئول پول خود هستید. شما می توانید پول خود را به هر کس که می خواهید بدون نیاز به رفتن از طریق یک بانک ارسال کنید. ستون #2: شفافیت یکی از مفاهیم جالب و اشتباه درک شده در تکنولوژی بلوچین «شفافیت» است. برخی از مردم می گویند که blockchain به شما حریم خصوصی می دهد در حالی که برخی می گویند که شفاف است. فکر مي کني چرا اين اتفاق مي افته؟ خب... هویت یک فرد از طریق رمزنگاری پیچیده پنهان شده و تنها با آدرس عمومی آنها نشان داده شده است. بنابراین، اگر شما به دنبال کردن تاریخ معامله یک فرد, شما نمی خواهید دید «باب فرستاده 1 BTC» به جای شما خواهید دید «1mf1bhsflkbzzz9VPFyemVWT2tbyct7nzJ ارسال 1 BTC». عکس فوری زیر معاملات Ethereum به شما نشان می دهد که منظور ما چیست: بنابراین، در حالی که هویت واقعی فرد امن است، شما هنوز هم تمام معاملات که توسط آدرس عمومی آنها انجام شده است را مشاهده خواهید کرد. این سطح شفافیت هرگز پیش از این در یک سیستم مالی وجود نداشته است. این اضافه می کند که اضافی، و بسیار مورد نیاز، سطح پاسخگویی است که توسط مورد نیاز برخی از این بزرگترین موسسات. صحبت صرفا از نقطه نظر ارز رمزنگاری شده، اگر آدرس عمومی یکی از این شرکت های بزرگ را می دانید، می توانید آن را به سادگی در یک اکسپلورر پخش کنید و به تمام تراکنشی که در آن شرکت کرده اند نگاه کنید. این باعث می شود آنها صادق باشند، چیزی که قبلا هرگز با آن برخورد نکرده اند. با این حال، این بهترین مورد استفاده نیست. ما کاملا مطمئن هستیم که اکثر این شرکت‌ها با استفاده از ارزهای رمزنگاری معامله نخواهند کرد و حتی اگر این کار را انجام دهند، تمام تراکنش های خود را با استفاده از ارزهای رمزنگاری انجام نخواهند داد. با این حال، چه می شود اگر فن آوری بلوچین یکپارچه شده باشد... در زنجیره تامین خود می گویند؟ شما می توانید ببینید که چرا چیزی مثل این می تواند برای صنعت مالی بسیار مفید باشد. ستون #3: تغییرپذیری تغییرناپذیری، در زمینه بلوچین، بدین معنی است که زمانی که چیزی به زنجیره‌ی بلوکی وارد شود، نمی‌توان آن را دستکاری کرد. می توانید تصور کنید که این چقدر برای موسسات مالی ارزشمند خواهد بود؟ تصور کنید که چگونه بسیاری از موارد اختلاس را می توان در جوانه سرماخورده اگر مردم می دانند که آنها نمی توانند «کار کتاب» و کمانچه در اطراف با حساب های شرکت. دلیل اینکه Blockchain این ویژگی را می گیرد، عملکرد هش رمزنگاری است. به عبارت ساده، هش کردن به معنی گرفتن یک رشته ورودی از هر طول و دادن خروجی یک طول ثابت است. در زمینه ارزهای رمزنگاری مانند بیت کوین، تراکنش ها به عنوان یک ورودی گرفته می شوند و از طریق یک الگوریتم هش کردن اجرا می شوند (بیت کوین از SHA-256 استفاده می کند) که خروجی یک طول ثابت را ارائه می دهد. بیایید ببینیم که فرایند هش کردن چگونه کار می کند. ما در حال رفتن به قرار دادن در برخی از ورودی. برای این تمرین، ما قصد داریم از SHA-256 (الگوریتم Hashing امن 256) استفاده کنیم. همانطور که می بینید، در مورد SHA-256، مهم نیست که ورودی شما چقدر بزرگ یا کوچک است، خروجی همیشه دارای طول ثابت 256 بیت است. هنگامی که شما با مقدار زیادی از داده ها و معاملات برخورد می کنید، این مهم می شود. بنابراین اساسا، به جای به یاد آوردن داده های ورودی که می تواند بزرگ باشد، شما فقط می توانید هش را به یاد داشته باشید و پیگیری کنید. یک تابع هش رمزنگاری یک کلاس خاص از توابع هش است که دارای خواص مختلفی است و آن را برای رمزنگاری ایده آل می کند. خواص خاصی وجود دارد که یک تابع هش رمزنگاری باید در نظر گرفته شود تا امن باشد. شما می توانید در مورد جزئیات در راهنمای ما در هش کردن به عنوان خوانده شده. فقط یک ملک وجود دارد که ما می خواهیم امروز روی آن تمرکز کنید. این «اثر بهمن» نامیده می شود. اين يعني چي؟ حتی اگر تغییر کوچکی در ورودی خود ایجاد کنید، تغییراتی که در هش منعکس می شود، بزرگ خواهد بود. بیایید آن را با استفاده از SHA-256 آزمایش کنیم: می بینید؟ حتی اگر شما فقط مورد اولین الفبای ورودی را تغییر دادید، نگاه کنید که چقدر بر هش خروجی تاثیر گذاشته است. حالا، بیایید به نقطه قبلی برگردیم وقتی که به معماری بلوچین نگاه می کردیم. آنچه ما گفتیم این بود: blockchain یک لیست مرتبط است که شامل داده ها و اشاره گر هش است که به بلوک قبلی خود اشاره می کند و از این رو زنجیره را ایجاد می کند. اشاره گر هش چیست؟ اشاره گر هش شبیه به یک اشاره گر است، اما به جای فقط حاوی آدرس بلوک قبلی، حاوی هش داده ها در داخل بلوک قبلی است. این یکی نیشگون گرفتن و کشیدن کوچک چیزی است که «زنجیره‌های بلوکی» را به طرز شگفت انگیزی قابل اعتماد و پیشروی می‌کند. این را برای یک ثانیه تصور کنید، یک هکرها 3 را مسدود کرده و سعی می کند داده ها را تغییر دهد. به دلیل خواص توابع هش، تغییر جزئی در داده ها هش را به شدت تغییر خواهد داد. این به این معنی است که هر گونه تغییرات جزئی در بلوک 3 ایجاد می شود، هش را که در بلوک 2 ذخیره می شود تغییر می دهد، اکنون که به نوبه خود داده ها و هش بلوک 2 را تغییر می دهد که منجر به تغییر در بلوک 1 و غیره و غیره می شود. این زنجیره به طور کامل تغییر خواهد کرد، که غیر ممکن است. این دقیقا چگونگی دستیابی به زنجیره‌های بلوکی به تغییر ناپذیری دست می‌یابند. حفظ Blockchain - شبکه و گره ها blockchain توسط یک شبکه همکار به همکار نگهداری می شود. شبکه مجموعه ای از گره ها است که به یکدیگر متصل می شوند. گره کامپیوتر فردی که در ورودی و انجام یک تابع بر روی آنها می دهد و یک خروجی. زنجیره بلوکی از نوع خاصی از شبکه به نام «شبکه همتا به نظیر» استفاده می کند که کل حجم کار خود را بین شرکت کنندگان تقسیم می کند، که همه به همان اندازه ممتاز، به نام «همسالان». دیگر یک سرور مرکزی وجود ندارد، در حال حاضر چندین همسالان توزیع شده و غیر متمرکز وجود دارد. چرا مردم از شبکه همتا به همتا استفاده می کنند؟ یکی از کاربردهای اصلی شبکه نظیر به نظیر، اشتراک گذاری فایل است که همچنین torrenting نامیده می شود. اگر شما از یک مدل کلاینت سرور برای دانلود استفاده می کنید، معمولا بسیار آهسته و کاملا وابسته به سلامت سرور است. به علاوه، همانطور که گفتیم، مستعد سانسور است. با این حال، در یک سیستم نظیر به نظیر، هیچ مقام مرکزی وجود ندارد و از این رو اگر حتی یکی از همسالان شبکه از مسابقه خارج شود، شما هنوز هم همسالان بیشتری برای دانلود از آن دارید. علاوه بر این، این موضوع به استانداردهای آرمانگرا یک سیستم مرکزی نیست، از این رو مستعد سانسور نیست. اگر ما این دو را مقایسه کنیم: حسن نیت ارائه میدهد تصویر: Quora ماهیت غیر متمرکز یک سیستم همکار به همتا هنگامی که ما به بخش بعدی حرکت می کنیم، حیاتی می شود. چقدر بحراني؟ خوب، ایده ساده (حداقل بر روی کاغذ) ترکیب این شبکه همکار به همکار با یک سیستم پرداخت، به طور کامل صنعت مالی را با تولد ارز رمزنگاری شده انقلابی کرده است. استفاده از شبکه ها و گره ها در ارزهای رمزنگاری. ساختار شبکه نظیر به همتا در ارزهای رمزنگاری شده بر اساس مکانیسم اجماع که آنها از آن استفاده می کنند، ساختار یافته است. برای رمزنگاری هایی مانند Bitcoin و Ethereum که از یک مکانیسم اجماع معمولی اثبات کار استفاده می کند (Ethereum در نهایت به اثبات سهام حرکت می کند)، تمام گره ها دارای امتیاز یکسان هستند. ایده این است که یک شبکه مساوات طلب ایجاد کنیم. گره ها هیچ امتیازات خاصی را به دست نمی آورند، با این حال، عملکرد و میزان مشارکت آنها ممکن است متفاوت باشد. هیچ سرور متمرکز وجود دارد/نهاد, و نه هیچ سلسله مراتب وجود دارد. این یک توپولوژی مسطح است. این ارزهای رمزنگاری شده غیر متمرکز به این شکل ساختار یافته اند که به دلیل یک دلیل ساده است، که در فلسفه خود صادق باشند. ایده این است که یک سیستم ارزی داشته باشیم که در آن هر کس به عنوان یک برابر رفتار می شود و هیچ بدن حاکم وجود ندارد که می تواند ارزش ارز را بر اساس هوی و هوس تعیین کند. این برای هر دو بیت کوین و Ethereum درست است. حالا، اگر هیچ سیستم مرکزی وجود نداشته باشد، چطور همه افراد در سیستم متوجه خواهند شد که یک معامله خاص اتفاق افتاده است؟ شبکه پروتکل شایعات را دنبال می کند. فکر کنید که چگونه شایعات گسترش می یابد. فرض کنید آلیس 3 ETH را برای باب فرستاده است. گره های نزدیک به او از این موضوع مطلع خواهند شد، و سپس به گره های نزدیک به آنها خواهند گفت، و سپس به همسایگان خود خواهند گفت، و این ادامه خواهد داد تا زمانی که همه بدانند. گره ها اساسا بستگان فضول و آزار دهنده شما هستند. بنابراین، یک گره در زمینه Ethereum چیست؟ یک گره به سادگی یک رایانه است که در شبکه Ethereum شرکت می کند. این مشارکت می تواند به سه روش با نگه داشتن یک کپی کم عمق از blockchain با نام مستعار یک مشتری نور با نگه داشتن یک کپی کامل از blockchain با نام مستعار یک گره کامل با تایید معاملات با نام مستعار معدن با این حال، مشکل با این طراحی این است که آن را واقعا مقیاس پذیر نیست. به همین دلیل است که بسیاری از ارزهای رمزنگاری نسل جدید مکانیسم اجماع مبتنی بر رهبر را اتخاذ می کنند. در EOS، Cardano، Neo و غیره گره ها گره های رهبر یا «گره های فوق العاده» را انتخاب می کنند که مسئول اجماع و سلامت کلی شبکه هستند. این رمزنگاری ها بسیار سریع تر هستند، اما آنها غیر متمرکز ترین سیستم ها نیستند. بنابراین، به طریقی، رمزنگاری ها باید بین سرعت و تمرکززدایی معامله کنند. چه کسانی از «بلاکچین» استفاده خواهند کرد؟ به عنوان زیرساخت وب، نیازی نیست درباره «زنجیره‌ی بلوکی» بدانید تا در زندگی شما مفید باشد. در حال حاضر، امور مالی ارائه می دهد قوی ترین موارد استفاده برای فن آوری. براي مثال پول هاي ارسالی بين المللي بانک جهانی تخمین می زند که بیش از 430 میلیارد دلار آمریکا در انتقال پول در سال 2015 ارسال شده است. و در حال حاضر تقاضای بالا برای توسعه دهندگان بلوچین وجود دارد. بلاکچین به طور بالقوه واسطه برای این نوع معاملات را قطع می کند. محاسبات شخصی با اختراع رابط کاربری گرافیکی (رابط کاربری گرافیکی) برای عموم قابل دسترسی بود که به صورت یک «دسکتاپ» بود. به همین ترتیب، رایج‌ترین رابط کاربری گرافیکی که برای «زنجیره‌ی بلوکی» طراحی شده است، برنامه‌های به اصطلاح «کیف پول» هستند که مردم از آن برای خرید چیزها با بیت کوین استفاده می‌کنند و آن را همراه با سایر ارزهای رمزنگاری ذخیره می‌کنند. معاملات آنلاین از نزدیک به فرآیندهای تأیید هویت متصل. آسان است تصور کنید که برنامه های کیف پول در سال های آینده تبدیل خواهند شد تا انواع دیگر مدیریت هویت را شامل شوند. بلاکچین چیست؟ و چه برنامه های جدیدی برای ما به ارمغان خواهد آورد؟ Blockchain به کاربران اینترنت توانایی ایجاد ارزش و تأیید اطلاعات دیجیتال را می دهد. چه برنامه های کسب و کار جدید از این نتیجه? #1 قراردادهای هوشمند دفاتر توزیع شده رمزگذاری قراردادهای ساده را فعال می کند که زمانی که شرایط مشخص شده برآورده می شوند، اجرا می شود. Ethereum یک پروژه بلوکچین منبع باز است که به طور خاص برای تحقق این امکان ساخته شده است. با این حال، در مراحل اولیه خود، Ethereum توانایی استفاده از زنجیرهای بلوکی را در مقیاس واقعا در حال تغییر جهان دارد. در سطح فعلی توسعه تکنولوژی، قراردادهای هوشمند را می توان برای انجام وظایف ساده برنامه ریزی کرد. به عنوان مثال، یک مشتق می تواند پرداخت شود زمانی که یک ابزار مالی مطابق با معیار خاصی باشد، با استفاده از تکنولوژی بلاکچین و بیت کوین که پرداخت را قادر می سازد خودکار باشد. #2 اقتصاد اشتراک گذاری با شرکت هایی مانند Uber و Airbnb شکوفایی، اقتصاد اشتراک گذاری در حال حاضر یک موفقیت اثبات شده است. اما در حال حاضر، کاربرانی که می خواهند خدمات اشتراک گذاری سواری را مورد احترام قرار دهند، باید به واسطه ای مانند Uber تکیه کنند. با فعال کردن پرداخت های همکار به همکار، زنجیره بلوکی درب را برای تعامل مستقیم بین طرفین باز می کند — یک نتیجه اقتصاد اشتراک گذاری واقعا غیر متمرکز است. یک مثال اولیه، OpenBar از زنجیره بلوکی برای ایجاد یک نظیر به نظیر eBay استفاده می کند. برنامه را بر روی دستگاه محاسباتی خود دانلود کنید، و شما می توانید بدون پرداخت هزینه های معامله با فروشندگان OpenBazzar معامله کنید. اخلاق «بدون قانون» پروتکل به این معنی است که شهرت شخصی برای تعامرات کسب و کار مهمتر خواهد بود تا اینکه در حال حاضر در eBay است. #3 ابتکارات سرمایهگذاری سرمایهگذاری مانند Kickstarter و Gofundme در حال پیشرفت برای اقتصاد نظیر به نظیر در حال ظهور هستند. محبوبیت این سایت ها نشان می دهد مردم می خواهند به طور مستقیم در توسعه محصول می گویند. «زنجیره‌ی بلوکی» این علاقه را به سطح بعدی می‌برد، که به طور بالقوه سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاری جمعیتی را ایجاد می‌کند. در سال 2016، یکی از این آزمایش ها، DAO مبتنی بر Ethereum (سازمان خودمختار غیر متمرکز)، بیش از دو ماه 200 میلیون دلار شگفت آور را افزایش داد. شرکت کنندگان «نشانه های DAO» را خریداری کردند که به آنها اجازه می دهد تا در سرمایه گذاری سرمایه گذاری های سرمایه گذاری هوشمند قرارداد رای دهند (قدرت رای گیری متناسب با تعداد DAO بود). هک بعدی صندوق های پروژه ثابت کرد که این پروژه بدون سعی و کوشش مناسب راه اندازی شد، با عواقب فاجعه بار. با این وجود، آزمایش DAO نشان می دهد که زنجیره بلوکی پتانسیل دارد که «یک پارادایم جدید از همکاری های اقتصادی» را به وجود آورد #4 حاکمیت با ایجاد نتایج به طور کامل شفاف و در دسترس عموم، فناوری پایگاه داده توزیع شده می تواند شفافیت کامل را در انتخابات یا هر نوع دیگری از نظرسنجی به ارمغان بیاورد. قراردادهای هوشمند مبتنی بر Ethereum به فرآیند خودکار کمک می کند. برنامه، اتاق هیئت مدیره، تصمیم گیری سازمانی را قادر می سازد که در «زنجیرۀ بلوکی» اتفاق بیفتد. در عمل، این بدان معنی است که حکومت شرکت در هنگام مدیریت دارایی های دیجیتال، حقوق صاحبان سهام یا اطلاعات کاملا شفاف و قابل اثبات می شود. #5 تامین زنجیره ای حسابرسی مصرف کنندگان به طور فزاینده می خواهند بدانند که شرکت های ادعای اخلاقی در مورد محصولات خود را واقعی هستند. دفاتر توزیع شده یک راه آسان برای تایید این که backداستان از چیزهایی که ما خریداری می کنیم واقعی است. شفافیت همراه با برچسب گذاری زمان مبتنی بر بلوکچین از تاریخ و مکان است — به عنوان مثال بر روی الماس های اخلاقی — که مربوط به یک شماره محصول است. برآمدگی مستقر در بریتانیا، حسابرسی زنجیره تامین را برای طیف وسیعی از کالاهای مصرفی ارائه می دهد. استفاده از بلوکچین Ethereum، یک پروژه آزمایشی Provenance تضمین می کند که ماهی در رستوران های سوشی در ژاپن فروخته شده است به طور پایدار توسط تامین کنندگان آن در اندونزی برداشت شده است. #6 ذخیره سازی فایل غیر متمرکز ذخیره سازی فایل در اینترنت مزایای روشن را به ارمغان می آورد. توزیع داده ها در سراسر شبکه، فایل ها را از هک شدن یا از دست دادن محافظت می کند. اینتر سیاره‌ای سیستم فایل (IPFS) باعث می شود آن را آسان به مفهوم چگونه یک وب توزیع ممکن است عمل. شبیه به شیوه ای که بیت تورنت حرکت می کند داده های اطراف اینترنت، IPFS از نیاز به روابط متمرکز مشتری و سرور (یعنی وب فعلی) خلاص می شود. اینترنت ساخته شده از وب سایت های کاملا غیر متمرکز دارای پتانسیل سرعت بخشیدن به انتقال فایل و زمان جریان است. چنین بهبودی نه تنها راحت است. این یک ارتقاء لازم برای سیستم های تحویل محتوای در حال حاضر بیش از حد وب است. بازارهای پیش بینی #7 جمعسپاری پیش بینی های احتمال رویداد ثابت شده است که درجه بالایی از دقت دارند. به طور متوسط نظرات لغو تعصبات بررسی نشده است که باعث تحریف قضاوت. بازارهای پیش بینی که پرداخت با توجه به نتایج رویداد در حال حاضر فعال. زنجیره‌های بلوکی یک فناوری «حکمت جمعیت» است که بدون شک برنامه‌های کاربردی دیگری را در سال‌های آینده پیدا خواهند کرد. برنامه پیش بینی بازار Augur ارائه سهم در نتیجه رویدادهای دنیای واقعی می دهد. شرکت کنندگان می توانند با خرید به پیش بینی درست درآمد کسب کنند. سهام بیشتر خریداری شده در نتیجه صحیح، پرداخت بالاتر خواهد بود. با یک تعهد کوچک از وجوه (کمتر از یک دلار)، هر کس می تواند یک سوال بپرسد، یک بازار بر اساس یک نتیجه پیش بینی شده ایجاد کند و نیمی از هزینه های معامله را که بازار تولید می کند جمع آوری کند. #8 حفاظت از مالکیت معنوی همانطور که شناخته شده است، اطلاعات دیجیتال می تواند بی نهایت تکثیر شود — و توزیع شود به طور گسترده ای به لطف اینترنت است. این به کاربران وب در سطح جهانی یک معدن طلایی از محتوای رایگان داده است. با این حال، دارندگان کپی رایت خیلی خوش شانس نبوده اند، کنترل مالکیت معنوی خود را از دست می دهند و به عنوان یک نتیجه از لحاظ مالی رنج می برند. قراردادهای هوشمند می توانند از کپی رایت محافظت کنند و فروش آثار خلاقانه آنلاین را به طور خودکار انجام دهند و خطر کپی و توزیع مجدد فایل را از بین می برند. میسلیا از «زنجیره‌ی بلوکی» برای ایجاد یک سیستم توزیع موسیقی همتا به همتا استفاده می‌کند. میسلیا که توسط خواننده و ترانه سرا انگلستان تاسیس شد، نوازندگان را قادر می‌سازد که آهنگ ها را مستقیما به مخاطبان بفروشند، و همچنین نمونه های مجوز تولید کنندگان و حق امتیاز به آهنگسازان و نوازندگان را به فروش برسانند — همه این کارکردها توسط قراردادهای هوشمند خودکار می شوند. ظرفیت زنجیره بلوکی برای صدور پرداخت ها در مقادیر ارز رمزنگاری شده کسری (پرداخت های خرد) نشان می دهد که این مورد استفاده برای بلوچین شانس قوی برای موفقیت دارد. #9 اینترنت اشیاء (IoT) اینترنت اشیا چیست؟ مدیریت کنترل شبکه از انواع خاصی از دستگاه های الکترونیکی — به عنوان مثال، نظارت بر دمای هوا در یک مرکز ذخیره سازی. قراردادهای هوشمند اتوماسیون مدیریت سیستم های از راه دور را امکان پذیر می سازد. ترکیبی از نرم افزار، سنسورها و شبکه تبادل داده ها بین اشیاء و مکانیزم ها را تسهیل می کند. نتیجه افزایش بهره وری سیستم و بهبود نظارت هزینه. بزرگترین بازیکنان در تولید، فن آوری و ارتباطات از راه دور همه برای تسلط IoT رقابت می کنند. فکر می کنم سامسونگ، آی بی ام و AT و T. یک فرمت طبیعی از زیرساخت های موجود کنترل شده توسط حضور، برنامه های کاربردی IoT محدوده از تعمیر و نگهداری پیش بینی قطعات مکانیکی به تجزیه و تحلیل داده ها، و مدیریت سیستم های خودکار در مقیاس انبوه اجرا خواهد شد. #10 همسایگی فناوری Microgrids Blockchain را قادر می سازد خرید و فروش انرژی های تجدید پذیر تولید شده توسط شبکه های کوچک محله. هنگامی که پانل های خورشیدی انرژی اضافی را تولید می کنند، قراردادهای هوشمند مبتنی بر Ethereum به طور خودکار آن را توزیع می کنند. انواع مشابه اتوماسیون قرارداد هوشمند بسیاری از برنامه های دیگر را به عنوان IoT تبدیل به یک واقعیت است. Consensys واقع در بروکلین، یکی از مهمترین شرکت های جهانی است که در حال توسعه طیف وسیعی از برنامه های کاربردی برای Ethereum است. یکی از پروژه های آنها در حال همکاری با شبکه Transactive است, کار با ساز و برگ انرژی توزیع شده, LO3. یک پروژه نمونه اولیه در حال اجرا و با استفاده از قراردادهای هوشمند Ethereum برای خودکار نظارت و توزیع مجدد انرژی ریزشبکه استفاده می کند. این به اصطلاح «شبکه هوشمند» یک نمونه اولیه از قابلیت اینترنت اشیا است. #11 مدیریت هویت نیاز قطعی برای مدیریت هویت بهتر در وب وجود دارد. توانایی تأیید هویت شما لینچپین معاملات مالی است که آنلاین اتفاق می افتد. با این حال، راه حل برای خطرات امنیتی که با تجارت وب می آیند در بهترین حالت ناقص است. دفاتر توزیع ارائه روش های پیشرفته برای اثبات که شما هستند, همراه با امکان دیجیتالی کردن اسناد شخصی. داشتن یک هویت امن برای تعامرات آنلاین نیز مهم خواهد بود — برای مثال، در اقتصاد اشتراک گذاری. شهرت خوب، پس از همه، مهمترین شرط برای انجام معاملات آنلاین است. توسعه استانداردهای هویت دیجیتال ثابت می کند که یک فرایند بسیار پیچیده است. چالش های فنی کنار آن، یک راه حل هویت آنلاین جهانی نیاز به همکاری بین نهادهای خصوصی و دولت دارد. اضافه کردن به آن نیاز به حرکت در سیستم های حقوقی در کشورهای مختلف و مشکل نمایی دشوار می شود. تجارت الکترونیک در اینترنت در حال حاضر به گواهی SSL (قفل سبز کوچک) برای معاملات امن در وب متکی است. Netki یک راه اندازی است که تلاش می کند یک استاندارد SSL برای بلوچین ایجاد کند. به تازگی اعلام کرد یک دور دانه 3.5 میلیون دلار، Netki انتظار راه اندازی محصول در اوایل 2017. #12 AML و KYC ضد پول شویی (AML) و دانستن شیوه های مشتری شما (KYC) دارای پتانسیل قوی برای انطباق با بلوچین هستند. در حال حاضر، موسسات مالی باید یک فرایند چند مرحله ای کار فشرده برای هر مشتری جدید انجام دهند. هزینه های KYC را می توان از طریق تأیید مشتری متقابل موسسه کاهش داد و در عین حال اثربخشی نظارت و تجزیه و تحلیل را افزایش می دهد. راه اندازی پلی کوین دارای یک راه حل AML/KYC است که شامل تجزیه و تحلیل معاملات است. اون معاملات که به عنوان مشکوک بودن مشخص شده به افسرهاي انطباق فرستاده ميشن یکی دیگر از راه اندازی Tradle در حال توسعه یک برنامه به نام اعتماد در حرکت (Tim) است. تیم به عنوان یک «Instagram برای KYC» مشخص می شود، به مشتریان اجازه می دهد تا یک عکس فوری از اسناد کلیدی (گذرنامه، صورتحساب ابزار و غیره) را بگیرند. هنگامی که توسط بانک تایید شد، این داده ها به صورت رمزنگاری در blockchain ذخیره می شوند. #13 مدیریت داده امروز، در ازای اطلاعات شخصی خود، مردم می توانند از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک به صورت رایگان استفاده کنند. در آینده، کاربران را قادر به مدیریت و فروش داده ها فعالیت آنلاین خود را تولید کرده اند. از آنجا که می توان آن را به راحتی در مقادیر کسری کوچک توزیع کرد، بیت کوین — یا چیزی شبیه آن — به احتمال زیاد ارزی خواهد بود که برای این نوع تراکنش استفاده می شود. پروژه MIT انیگما درک می کند که حریم خصوصی کاربر پیش شرط کلیدی برای ایجاد یک بازار اطلاعات شخصی است. انیگما از تکنیک های رمزنگاری استفاده می کند تا مجموعه های داده های فردی بین گره ها تقسیم شوند و همزمان محاسبات انبوه را بر روی گروه داده به طور کلی اجرا کنند. تکه کردن داده ها همچنین باعث می شود انیگما مقیاس پذیر (بر خلاف آن راه حل های blockchain که در آن داده ها می شود در هر گره تکرار). راه اندازی بتا در شش ماه آینده وعده داده شده است. #14 ثبت نام عنوان زمین به عنوان دفاتر قابل دسترسی عمومی، blockchain می تواند انواع نگهداری رکورد را کارآمد تر کند. عنوان املاک یک مورد در نقطه. آنها تمایل به مستعد ابتلا به تقلب, و همچنین پر هزینه و کار فشرده به اداره. تعدادی از کشورها در حال انجام پروژه های ثبت زمین مبتنی بر بلوک چینی هستند. هندوراس اولین دولتی بود که این ابتکار را در سال 2015 اعلام کرد، اگرچه وضعیت فعلی آن پروژه مشخص نیست. در سال جاری، جمهوری گرجستان قرارداد با گروه Bitfury را برای توسعه یک سیستم blockchain برای عناوین مالکیت متوقف کرد. بنا به گزارش ها، هرناندو د سوتو، اقتصاددان ارشد و مدافع حقوق مالکیت، در این پروژه مشاوره خواهد کرد. اخیرا، سوئد اعلام کرد که با یک برنامه بلوچین برای عناوین مالکیت تجربه می کند. #15 سهام بالقوه برای بهره وری اضافه در حل و فصل سهم، یک مورد استفاده قوی برای زنجیرهای بلوکی در معاملات سهام ایجاد می کند. هنگامی که همکار به همکار اجرا می شود، تاییدیه های تجاری تقریبا لحظه ای می شوند (در مقایسه با سه روز برای ترخیص). به طور بالقوه، این بدان معنی است که واسطه ها — مانند خانه پاکسازی، حسابرسان و متولیان — از روند حذف می شوند. بورس های متعدد سهام و کالاها نمونه سازی برنامه های بلاکچین را برای خدماتی که ارائه می دهند، از جمله ASX (بورس اوراق بهادار استرالیا)، دویچه Börse (بورس اوراق بهادار فرانکفورت) و JPX (گروه تبادل ژاپن) هستند. بیشترین مشخصات بالا به دلیل اولین محرک اذعان در منطقه, Linq نزدک است, یک پلت فرم برای بازار خصوصی تجارت (معمولا بین پیش از IPO راه اندازی و سرمایه گذاران). همکاری با شرکت فن آوری بلوچین زنجیره ای، Linq اعلام کرد که اولین تجارت سهام خود را در سال 2015 تکمیل کرد. اخیرا، نزدک اعلام کرد که یک پروژه آزمایشی بلوچین برای رای دادن پروکسیلی در بازار سهام استونی توسعه یافته است. «همانطور که انقلابی به نظر می رسد، بلاکچین واقعا مکانیسم برای آوردن همه به بالاترین درجه پاسخگویی است. بدون معاملات از دست رفته بیشتر, خطاهای انسانی یا ماشین, و یا حتی تبادل بود که با رضایت طرفین درگیر انجام نمی. بالاتر از هر چیز دیگری، مهم ترین منطقه که در آن بلاکچین کمک می کند تضمین اعتبار تراکنش با ضبط آن نه تنها در یک ثبت نام اصلی بلکه یک سیستم توزیع شده متصل از ثبت نام است، که همه آنها از طریق یک مکانیزم اعتبار سنجی امن متصل هستند.» — ایان خان, سخنران TEDX | نویسنده | آینده نگر فناوری

Like what you read? Give us one like or share it to your friends and get +16

16,917
Hungry for knowledge?
New guides and courses each week
Looking to invest?
Market data, analysis, and reports
Just curious?
A community of blockchain experts to help

Get started today

Already have an account? Sign In